مجید کرمی

مجید کرمی

مجید کرمی در ۲۲ خرداد ۱۳۳۸ در تهران به دنیا آمد. او حتی در کودکی شیفته موسیقی و چوب بود.

پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، با تحصیل در رشته ی ریاضیات، اولین مغازه نجاری خود را با همکارانش در سال 1979 افتتاح کرد. در آنجا سعی کرد فعالیت خود را بین دو حوزه ی مورد علاقه خود یعنی چوب و موسیقی ایجاد کند.

در سال 1360 وارد مرکز معتبر موسیقی چاووش شد و زیر نظر استاد هادی منتظری به فراگیری کمانچه پرداخت. او برای حفظ ساز امانتی که استادش به او داده بود، برای خود یک کمانچه ساخت و از این طریق پیچیدگی های سازسازی را عمیقاً آموخت.

در سال 1982 اولین کارگاه تراشکاری چوب خود را افتتاح کرد، جایی که یک سال بعد برای اولین بار از ۲۴۰ تکه چوب یک درام تنبک ساخت. تا آن زمان نوازندگان کوبه‌ای سنتی در ایران بر این عقیده بودند که طبل خوش‌صدا باید از یک قطعه ساخته شود، اما کرمی با ساز خود خلاف آن را ثابت کرد.

در سال 1363 به دپارتمان سازسازی مرکز چاووش که پس از آن به تعهد محمدرضا لطفی تعطیل و سپس بازگشایی شده بود، وارد شد و دوره های طبل را نزد جمشید محبی نوازنده سازهای کوبه ای گذراند.

او با تشویق یکی دیگر از نوازندگان سازهای کوبه ای معروف، محمد فرهمند، حرفه سازسازی را انتخاب کرد و از آن زمان به بعد آن حرفه را ادامه داد. کرمی در سال 1364 با سازهای خود به آلمان مهاجرت کرد و در رشته ساز سازی و نجاری به تحصیلات خود ادامه داد.

وی پس از اخذ مدرک فوق لیسانس در این رشته ها، در سال 2000 برای اولین بار برای ثبت اختراع خود اقدام کرد. روشی ساده برای کوک کردن سازهای کوبه ای مانند تمبک، دف، دمام، دوهول و … با استفاده از هوارسانی با لاستیک را ابداع کرد. به این معنی که برای کشش پوست ساز های کوبه ای دیگر نیازی به گرم کردن آنها مانند قبل نیست که در دراز مدت به پوست ساز آسیب برساند . در سال 2003، مجید کرمی به اسپانیا سفر کرد تا علاوه بر تحقیق در مورد سازهای فرهنگ‌های مختلف، سازهای خود مانند Hamgam، Uduwood، Cajatom و Multidrum را توسعه دهد.

راه‌های ارتباطی با مجید کرمی